Az evőeszközök erdejében című írás a like-olás tekintetében rekordot döntött. Köszönöm a kedves és lelkes olvasótábornak. Ennek hatására, valamint ismerőseim szóbeli unszolására gondolom, hogy ezt a témát érdemes kicsit tovább boncolni, úgy tűnik, ez sokakat érdekel. Szerencsére.
Szerintem az emberekről sokat elárul, hogyan étkeznek. Az étkezés túl azon, hogy létfenntartás, öröm és élvezet is jókat enni, továbbá egy társadalmi érintkezési forma, hiszen nincs is jobb egy jó hangulatú, beszélgetős eszegetésnél, iszogatásnál. Sokszor azonban, ha az ember olyan társaságba keveredik, ahol egyeseknek fogalma sincs az asztali illemszabályokról, az nagyon kiábrándító.
Nem kellemes olyannal egy asztalnál múlatni az időt, aki teli szájjal beszél, közben szinte köpköd, szájába veszi és lenyalja a kést, zsíros szájjal iszik a pohárból; és még hosszan lehetne sorolni a rémségeket.
Az sem elképzelhetetlen, hogy valami oknál fogva olyan helyre kapunk meghívást, ahol nagyon is fontos az étkezési illem, és esetleg akkor jövünk rá, hogy mit nem tudunk. Ilyenkor bátran olvassunk utána a tudnivalóknak, mert különben kínos helyzetbe kerülhetünk. Baj akkor van, ha már annyira rögzült bennünk a rossz szokás, hogy azokat zsigerből tesszük. Ilyenkor nem könnyű odafigyelni arra, hogy mit és hogyan.Éppen ezért, ha nem vagyunk jártasak az efféle tudnivalókban, akkor rendre gyakoroljuk otthon, nap mint nap, hogy jól rögzüljön minden mozdulat.
Néhány alapszabály házi gyakorláshoz, és ha ezeket már tudjuk, akkor nagy baj társaságban sem érhet minket. Kezdjük a legegyszerűbb terítéssel.
Az asztalra kerüljön terítő vagy alátét, mert ugye azt feltételezzük, hogy nem állva, menet közben, zacskóból eszünk. Ez pedig divat most: úton-útfélen, menet közben enni, inni….. Pedig ez nem sikkes, csak sokan azt hiszik, trendi.
A tányér mellé bal oldalra kerül a szalvéta, erre a villa. A tányér jobb oldalára kerül a kés, élével a tànyér felé, kívülre a kanál. Ha van előétel, akkor kerül még a bal oldalon lévő villa mellé egy kicsit kisebb, és a jobb oldalon lévő késtől jobbra egy kicsit kisebb kés. Az evőeszközökkel az étkek sorrendjében kívülről befelé haladunk. Tehát első az előétel, ahhoz használjuk a két szélső evőeszközt, egyet balról, egyet jobbról. Az előételt követi a leves, a levest pedig a főétel. A tányér fölött, keresztben a desszerthez szolgáló evőeszközök vannak.
A poharakról szóljunk kicsit később, ugyanis az megér egy külön írást.
A szalvétát használjuk bátran és gyakran, nem csak az étkezés végén, hanem az étkezés alatt végig. Először is akkor, amikor inni szeretnénk, hogy megtöröljük a szánkat, csak ez után igyunk a pohárból. Ha tízszer iszunk evés közben, előtte tízszer kell megtörölni a szánkat! Zsíros, ételmaradékos szánkhoz soha ne emeljük a poharat! Töröljük meg a szánkat akkor is, ha a partnerünk felé fordulunk és szólunk hozzá.
Haladóknak majd veszünk még bonyolultabb tudnivalókat, de egyelőre érjük be az alapok elsajátításával. Folytatjuk…
Judit