Kocsiajtó: a férfi az autóhoz kíséri a hölgyet, kinyitja a kocsiajtót, megvárja, amíg a hölgy beül, netán besegíti, majd finoman becsukja az ajtót..... Az idősebbek talán még emlékeznek :)
Egyéb ajtók:
- alap esetben a férfi előre engedi a hölgyet (otthon, munkahelyen, boltban stb.), oly módon, hogy kitárja előtte az ajtót.
- utcára csak akkor lép ki elsőként a hölgy, ha a férfi biztos benne, hogy odakinn a helyzet megfelelő arra, hogy azzal a hölgy szembesüljön (tömeg, részeg ember, jég stb.)
- nyilvános helyre mindig a férfi megy be előre (ő ítéli meg, hogy a hely megfelelő-e a hölgy számára). Más a helyzet, ha elegáns helyen ajtónálló/portás van, aki kitárja előttünk az ajtót. Ez esetben a hölgy megy előre, a férfi pedig hátvédként szolgál. Egyes vélemények szerint az ismerős helyre, ahol már jártak és megfelelő, a többedik alkalommal már előre kell/lehet engedni a hölgyet. Én nem osztom ezt a nézetet.
Ugyanezek a szabályok idősebb hölgy – fiatalabb hölgy, magasabb rangú – alacsonyabb rangú munkatárs, főnök - beosztott esetén.
Persze bármilyen nagy ember a főnök, ha a beosztott nőt nem engedi előre mondjuk az irodaajtóban, akkor talán nem is olyan nagy ember…
Udvarias főnök a női beosztottnak munkaidőben is megadja a nőnek járó kötelező tiszteletet, munkahelyen kívül pedig hölgyként kezeli, nem alkalmazottként.
Ez utóbbira egy saját történet:
felső vezetőként üzleti vacsorán vettem részt, melyet a vállalat legmagasabb rangú vezetője adott. A vacsora végeztével a külföldi vendégeket taxijukhoz kísértük. Ezután a „főnök” jó éjszakát kívánt, majd ott hagyott a késő esti utcán…
Mi lett volna a helyes magatartás? Nem is egy kínálkozik:
- Elkísér a kocsimhoz
- Ha nem kocsival vagyok, akkor taxit hív, és velem együtt megvárja
- Hazavisz
- Zsuzsa -