Megszólítás
Megszólítás: férfiak udvarias megszólítása igen könnyű, pl. Kovács úr (levélben is kisbetű!). Sajnos nyelvünk a nők megszólítására nem ad udvarias lehetőséget, a Kovács asszony még csak-csak, de a Kovács hölgy már nem megy. Viszont az asszony szó a magyar nyelvben stílusát tekintve nem egyenrangú – ugye érezzük? – a Madame vagy Frau stb. megszólítással.
Ha ismerjük a hölgy rangját, akkor könnyebb a helyzet: Igazgató asszony stb.
Érdekes, hogy önmagában használva az „Asszonyom” kevésbé tűnik durvának, mint a „Hölgyem”, de egyik sem igazán kellemes.Nem megengedhető az idősebb hölgyek megszólításánál a „mama, néni „és hasonlók! Semmi közünk az illető életkorához! De idősebb urakat sem kell bácsiznunk.
Tegeződés, magázódás: ma előszeretettel tegeződnek vadidegen emberek, ezt sugallják a reklámok is… egyfajta téves képzet a minden életkorban kötelező fiatalságról…
Alapszabályok: férfi nőnél sosem kezdeményezhet tegeződést, kb. a nő 14-15 éves kora után (kortársak, iskolatársak esetén ez ma már nem így van).
Pl. a francia nyelvben ez nem kérdés: itt ettől az életkortól kezdve „Madame” a megszólítás, életünk végéig! Száz évesen sem fognak „lenénikézni” és hasonlók…
Fiatalabb az idősebbet, alacsonyabb rangú a magasabb rangút engedély nélkül nem tegezheti.
„Ön” / „Maga” : ha nem gúnyosan használjuk ezt a megszólítást, akkor az Ön tisztelettudóbb, a Maga közvetlenebb, de akár tiszteletlen is lehet. A hangsúly meghatározó.
A magázódás mindenesetre tart egyfajta távolságot: ez munkahelyen stb. fontos lehet. A tegezés bizalmaskodóbb – még ma is. Nem biztos, hogy szerencsés a takarítónővel tegeződni, és nem azért, mert lenézzük, hanem mert ebben a felállásban nem haverok vagyunk, hanem főnök-beosztotti viszony van kettőnk között. Ha ez nem egyértelmű, akkor az általában a munka rovására megy.
Mikor milyen megszólítást használjunk? Tegye fel kérdéseit!